Türkiye’de Film Teknolojisi Neden İlerlemiyor!

petek temizliği

Uzun zamandır bu konuda bir yazı kaleme almayı düşünüyordum ki bugüne kısmet oldu. Koltuğuma yaslanıp büyük ekran tv karşısında yerli filmleri izlerken zihnimde sıraladığım eleştirileri kısmen de olsa yazıya dökmek, sizlerle paylaşmak ve bu konuda sizlerin de düşüncesini öğrenmek istedim. Yabancı film sektörüne kıyasla o kadar çok geride kalmışız ki “… ne zaman aksiyonu bol ve seyir zevki yüksek yerli bir film izleyeceğiz?” diye iç geçirmekten öteye gidemedik. İyi bir film yapamıyoruz, bari iyi bir eleştiri! yapalım değil mi…

 

 

 

Ne Zaman RAMBO Gibi Bir Film Serisi Yapacağız?

 

Rambo Film serisi özellikle ilk iki filmi olmak üzere defalarca izlediğim ve izlemekten hiç sıkılmadığım yabancı kült filmlerden biridir. Ülkemizdeki film sektörünü eleştirirken Rambo film serisini kıyasa dahil etmek istedim.

Neden bu filmi seçtim? 

Nedeni çok basit… Türkiye’de film teknolojisinin ne kadar geriden geldiğini gösterebileceğim en iyi örneklerden biri Rambo film serisi… Özellikle erkekler için filmi anlatmama gerek yoktur sanırım. Nitekim aksiyonel yapısı itibariyle erkekler olarak hepimizin en iyi ilk 5 filmi içerisinde yer alıyordur türkiye'de film teknolojisiRambo… Serinin ilk filmi 1982 yılında çekilmiş… Üzerinden tam 34 yıl geçmiş bir filmin ne kadar gerçekçi aksiyon sahneleriyle donatıldığını izleyen herkes onaylıyordur. O bombalama, patlama, çatışma sahnelerinin %1’lik kısmını hangi yerli filmde görebildik? Yangın sahnelerini bile “yuh artık bu kadar amatörce alev efekti mi olur?” dedirtecek cinsten çekenler, sizce paraya mı kıymıyorlar yoksa gerçekçiliğe yaklaşacak teknolojimiz mi yok?

Yerli film sektörü gelişiyor gibi görünse de Yeşilçam Filmleri’nden geriye gittiğimizi iddia ediyorum. Bana katılan da katılmayan da olacaktır elbette ama özellikle büyük üstad Cüneyt Arkın’ın o dönemin imkanlarıyla çektiği aksiyon filmleri kadar keyifli bir aksiyon filmi hala yok günümüzün yerli film sektöründe…

Son olarak 34 yıl önce çekilmiş Rambo kalitesi ayarında bir filmin, Türkiye’de 2050 yılında ancak çekilebileceğini düşünüyorum. Türkiye’de film teknolojisinin durumu bu derece vahim!

[yop_poll id=”4″]

3 thoughts on “Türkiye’de Film Teknolojisi Neden İlerlemiyor!

  1. Dizi sektöründe oldukça iyiyiz ama film sektöründe söylediklerinize katılıyorum.

  2. Aksiyon tarzı filmleri geçtim Korku filmlerinde çok kötüyüz. Yapılan yerli korku filmlerinin hepsinin giriş, gelişme ve sonuçları aynıdır. Bakın benzer demiyorum birebir aynıdır. Sadece yer, zaman ve kişiler değişiktir. Konuda sıkıntılar çekiyoruz varsa yoksa cin, şeytan, dabbe.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir