Üniversite Okurken Memur Olmak

Üniversite Okurken Memur Olmak

16 Aralık 2015 86 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

KPSS sürecinde adayların en çok merak ettiği konulardan biri de şüphesiz ki; üniversite okurken memur olmak durumu… Peki üniversite okurken memur olunabilir mi ya da memurken üniversitenin kazanılması durumunda ikisi bir arada yürütülebilir mi?

 

Üniversite Okurken Memur Olmak Mümkün Mü?

KPSS memurluk sınavına, mezun olanların yanı sıra hali hazırda üniversitede okuyanlar da başvuru yapabiliyor. Özellikle lisans düzeyi üniversite okuyan memur adayları, henüz mezun durumda olmadıkları için önlisans düzeyi üniversite diplomaları varsa önlisanstan veya lise düzeyinden KPSS memurluk sınavına girebiliyorlar. Üniversite okurken memur olmak isteyen adayların soruları da bu noktada başlıyor. KPSS’de alınacak olası bir yüksek puan ile memurluğa atandığımızda, üniversiteye devam edebilecek miyiz? Kamuda çalışırken üniversite okumak mümkün mü?

KPSS’de hangi kurumları ve memurlukları tercih etmeliyiz? Okumak için TIKLAYIN

Birçok aday üniversite okurken memur olmak konusunda tereddüt yaşıyor. Nedeni ise memurken okumak konusunda yaşanabilecek olası sıkıntılar… Hem okuyup hem çalışmak elbette ki kulağa çok hoş geliyor ama bunun yasal çerçevede bir mümkünatı olmadığını belirtmek isterim sizlere. Memurken okumak konusunda gelen yorumlara baktığımda, “hem okul hem memurluk aynı ilde mi olmalı, memurun eğitim hakkı var mı…” gibi ifadeler görüyorum. O halde Üniversite okurken memur olmak ya da memurken üniversiteyi kazanıp okumak konusunda okul ile işi bir arada götürebileceğiniz alternatiflere hep birlikte bakalım.

 

nasıl memur olunur

Üniversite ile Memurluk Aynı Anda Nasıl Devam Edebilir?

Açıkcası her ne kadar okul ile işi bir arada yürütebilmeye ilişkin yasal bir dayanak ve/veya kolaylık olmasa da hem memuriyeti hem de üniversite öğrenimini bir arada devam ettirmek mümkün. Buradaki asıl husus, bu kolaylığın hangi şekillerde ve ne derecede sağlanacağıdır. Hem okuyup hem çalışmak konusu temel olarak iki şekilde yürütülebilir; ilki kurum amirlerinizin tutumu, ikincisi üniversite hocalarınızın tavrı… Bu başlıkları biraz daha detaylandıralım.

Üniversite Okurken PARA kazanmak Mümkün mü? Okumak için TIKLAYIN

Memuriyet Yaptığınız Kurumun Tutumu: Atandığınız kurumdaki amirlerin tavrı çok önemlidir. Öyle ki çalıştığınızı bile hissetmeden okulunuza devam edebilirsiniz. Tabi diğer taraftan da sert ve olumsuz bir tavırla karşı karşıya ihtimaliniz de mevcut. Amiriniz size çeşitli kolaylıklar sağlayabilir. Misal işten erken saatte ayrılmanıza müsaade edebilir. Bazı günler işe gelmeseniz de idare edebilir. Bunun yanı sıra hafta içi esneklik sağlayıp, kurumdaki işlerinizi hafta sonu halletmeniz şeklinde kolaylık sağlayabilir. Kısacası bunlar amir ile aranızdaki diyaloğa göre değişebilecek durumlardır.

 

Üniversite Bölüm Hocalarınızın Tavrı: Eğer ki üniversitede okuduğunuz bölüm, derslere sürekli girmeyi gerektirecek bir zorlukta değilse ve hocalarınız yoklama konusunda sorun çıkarmayacaksa sadece sınavlara girerek üniversite eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Nitekim yoklama sorununuz olmaması durumunda, sadece sınavlara girip çıkma konusunda en katı kurumlar dahi pek sorun çıkarmayacaktır.

En iyi memurluk hangisi? Okumak için TIKLAYIN

Son olarak özet geçecek olursak; sadece sınavlara girilerek geçilebilecek bir üniversite bölümünde okuyorsanız ve yoklama probleminiz olmayacaksa okuduğunuz üniversite ve kazandığınız memurluğun aynı ilde olmasına bile gerek yoktur. Yakın illerdeki memurlukları da tercih edebilirsiniz ve sadece sınavlara girerek üniversite eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Bunun dışında memuriyetinizin ve üniversitenizin aynı ilde olması her zaman önemli bir avantajdır. Amirler tarafından daha çok esneklik sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 

Unutmayın, KPSS memurluk süreci içerisinde birçok belirsizliği barındırır. Yani bazı durumlar için net cevaplar yoktur, olasılıklar vardır. Siz siz olun memurluğa bir şekilde girmeye çalışın, seçiciliğinizi minimuma indirin. Hayata geçirmek istediğiniz planlarınızı, memuriyetiniz devam ederken gerçekleştirebilirsiniz. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın

2018 ocak en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN