Üniversite Okurken Para Kazanmak Mümkün mü?

petek temizliği

Ben de üniversite yollarından geçtim diyerek itici bir başlangıç yapmak yerine hali hazırda üniversite okuyan siz değerli arkadaşlara, bir nebze olsun masraflarınızı karşılayabileceğiniz ek gelir elde etme yollarını açıklamaya çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur.

Google arama çubuğuna “üniversite okurken para kazanmak” yazıp arattığımızda, sayısız içerikle karşılaşırız. Bir hevesle yazıların detayına baktığımızda ise maalesef ki çok da mümkün olmayan para kazanma tavsiyeleri ile karşılaşırız ve hevesimiz de yerle bir olur. Hiç üzülmenize gerek yok. Şimdi arkanıza yaslanın ve az-çok demeden bir miktar gelir elde edebileceğiniz üniversite okurken para kazanma tavsiyelerimize göz atın!

 


Üniversite Okurken Para Kazanma Yolları

Aşağıda yer alan birkaç öneri ile kayda değer ek gelirler elde edilebilir. Hangi ek iş yöntemlerine yatkınsanız o alandan ek gelir denemelerinde bulunabilirsiniz.

 

Makale yazarak para kazanma

Üniversite okurken para kazanma yöntemlerinin anlatıldığı birçok yazıda bu yönteme rastlamışsınızdır. Kendinizi nispeten bilgili gördüğünüz bir alanda ya da araştırarak bilgi edinebileceğiniz bir konuda ortalama 250-300 kelimelik makaleler yazarak, 100 kelime başına en az 1-2 lira ücretlendirme ile bu makalelerinizi satıp gelir elde edebilirsiniz. Nitekim üniversite zamanında bolca vaktiniz olabilir. Fakat bu yöntemi anlatan yazılarda ne hikmetse bu makaleleri nereden ve nasıl satacağımıza dair detaylı bir bilgi yer almamaktadır. Makale yazarak para kazanmanın en kolay ve hızlı olduğu yerler, WMARACİ ve R10 adlı webmaster forumlarıdır. Bu sitelere ücretsiz şekilde üye olup makale satışı yapılan bölümlerde konu açarak, makale siparişleri alabilirsiniz. Mesela ekonomi alanında ilgiliyseniz; kolayca finans makalesi satabilirsiniz. Yine teknolojiye meraklıysanız bu merakınızı ve bilginizi makale satışında kullanabilirsiniz.

 

Website açarak para kazanma

Boş vaktiniz varsa ve bir konu hakkında bilgilendirici ya da okuyucuyu cezbedebilecek yazılar yazmayı seviyorsanız, bu yeteneğinizi bir website içerisinde toplayabilirsiniz. Website açarak para kazanmak her ne kadar belli bir süreç isteyen yöntemlerden olsa da hızlıca para kazanmak yine size bağlı. Taş çatlasa 100 TL civarı bir maliyetle website açmak mümkün. Websitenizde yazı paylaşarak sitenizi geliştirebilir ve gelişen siteniz üzerinden tanıtım yazısı, link ve reklam satışı gibi yöntemler üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Şu an bu yazıyı yazdığım website olan www.bakalimbilelim.com benim ilk websitem olup yaklaşık 3 yıl önce açmıştım. Yaklaşık 3 yıldır bu site üzerinden 5-6 bin tl gelir elde ettiğimi söyleyebilirim. Hem de aşırı bir ilgi göstermeden… Website açma ve website açarak para kazanma konusunda yine wmaraci forumunda araştırma yaparak birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Altın Fiyatları ve Son Zamanlardaki Düşüşün Nedenleri

 

Sosyal Medyadan Para Kazanma

Gençlerin olmazsa olmazlarından biri de sosyal medya… Peki bunu kazanca dönüştürmek mümkün mü, elbette ki mümkün. Eğer ki sayısı binlerle ifade edilecek büyüklükte takipçiye, beğeniye, üyeye sahip sosyal medya hesaplarınız var ise bu hesaplarınızda link paylaşımları yaparak sosyal medyadan para kazanmanız işten bile değildir. Yine bununla ilgili benzer konuların da yer aldığı wmaraci forumu üzerinden bilgi alabilirsiniz.

 

Çeviri yaparak Para Kazanma

Yukarıdaki tüm yöntemleri, oturduğunuz yerden bilgisayar başında yapma avantajına sahipsiniz. Çeviri yaparak para kazanmayı da buna dahil edebiliriz. Eğer ki yabancı dil biliyorsanız bunu kazanca çevirebilirsiniz, nasıl mı? Yukarıda bahsettiğim webmaster forumlarındaki website sahipleri, ingilizce makale yazarı ya da ingilizceye çeviri yapabilecek çevirmenlere ihtiyaç duyabilmektedir. Şu an ki piyasaya göre 100 kelimelik bir çeviri en az 3 TL ücretle yapılmaktadır. İşiniz kaliteli yapıyorsanız düzenli olarak çeviri yapma yoluyla harçlık mahiyetinde gelir elde edebilirsiniz.

 

Elbette saydıklarımız dışında da üniversite okurken para kazanmak mümkün. Çeşitli part-time işler, özel ders verme gibi yollardan da gelir elde edebilirsiniz fakat yukarıdaki yöntemler vasıtasıyla bilginizi ve internet dünyasına olan ilginizi kullanarak daha kolay şekilde para kazanmanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir