Üniversite Tercih Rehberi: Taban Puanları

petek temizliği

YKS yaklaştıkça ve YKS sonrası bölümlerin taban puanları ve başarı sıralaması çokça aranıyor. Biz de hem bu konuda hem de tercih rehberliği yapalım dedik. Tercih ve üniversite konusunda tavsiyeler vereceğiz. En doğru taban puanlarına nasıl ulaşacağınıza değineceğiz. Bu yazımız üniversite sınavına hazırlanan ziyaretçilerimiz için çok faydalı olacak.

Üniversite Tercih Rehberi

İyi bir tercih listesini nasıl yapacağınıza ve en doğru bölümü nasıl seçeceğinizi anlatalım. Çok güzel tavsiyeler vereceğim size. Benzeri yazıların gelmesi için bu yazıyı sosyal medya da paylaşın lütfen.

Nasıl Tercih Listesi Hazırlanır

Öncelikle tüm bölümlerin taban puanları ve üniversitelerin taban puanları olan bir kaynak bulmalısınız. Güncel site bulmak oldukça zor. Ama sizin için en güzel araştırmayı yapıp güzel bir site keşfettim. Güncel 2 ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları için şu siteyi ziyaret edin: https://ogrencikozu.com/4-yillik-bolumlerin-taban-puanlari-basari-siralamasi/


Size sadece başarı sıralaması veya taban puanları konusunda doğru bilgi vermekle kalmayacak. Ek olarak tercihler konusunda da rehberlik sağlayacak. Soru-cevap şeklinde güzel tartışmalar oluyor Öğrenci Kozu’nda!

Tercih Listesi Taslağı

Verdiğim linki yan sekmede açın. Sonra belirlediğiniz bölümleri bulun oradan. Onlar arasında puan hedefinize göre üniversiteleri not alın. Kabataslak bir liste hazırlıyoruz böyle. ÖSYM tercih döneminde 24 hak veriyor. Yıllara göre bu değişmekte. Ama aşağı yukarı 20 civarında hakkınız var. Sizin hazırladığınız listede kaç bölüm olduğu önemli değil. Sadece bir liste yapın yeterli.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yaptığınız kabataslak listedeki şehirleri, bölümleri araştırın. İklimini, insanını, şehir pahalılığını, ulaşım imkanlarını değerlendirin. Bu kriterlere ek olarak taban puan ve başarı sıralamalarını da dikkate alın. Ne gerli ne gelmez bir bilginiz olsun.

Kesinleştirme

Yaptığımız listeyi ösym ye ais den girelim. Bu listeyi kaydettikten sonra değiştirme imkanınız var. Merak etmeyin. Doğru şekilde tercih yapmaya özen gösterin. Dediğim noktalarda seçtiğiniz bölüm ve üniversiteyi araştırın.

Artık tercih dönemini başarıyla atlattınız. Umarız hedeflediğiniz ve hayal ettiğiniz yerlere ulaşırsınız. Önerdiğimi site her yıl düzenli güncellendiği için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca sınavdan ve tercihlerden sonra da tahmini olarak başarı sıralamaları eklenmekte. Tercih döneminde bu özelliği ile de kullanılabilir. Çünkü tercihlerinizi geçen senenin taban puanı na göre yapmıyor. Tahmini taban puan ve başarı sıralaması ile de sizi doğru yönlendiriyor.

Başka bir yazıda görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir