Yastıkaltı Altınlarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Ülkemizde yastık altında bulundurulan fiziki altın büyüklüğünün 100 milyar dolara yakın bir seviyede olduğu tahmin ediliyor. Peki yastıkaltı altın olarak tabir edilen ve fiziki altın birikimi yoluyla yapılan yatırımdan kazanç elde edilebilir mi? Düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir? Bu yazımızda, yastıkaltı altınlar nasıl değerlendirilir sorusunu yorumlayacağız.


altın yatırımı

Yastıkaltı Altınlar Nasıl Değerlendirilir?

Kimimiz bilmediğinden bazılarımız ise daha en doğru yatırım şekli olduğunu düşünerek, altın birikimini fiziki şekilde yapmaktadır. Yani yastıkaltı olarak adlandırdığımız şekilde, evde fiziki altın biriktirerek yatırım yapmaya çalışmaktadır. Fakat bu şekilde yapılan fiziki altın yatırımı çeşitli riskleri barındırmakla birlikte kazanç olarak da çok tatminkar olmayacaktır. Peki bu durumda yastıkaltı altınları nasıl değerlendirebiliriz?

 

Düğünde Takılan Altınlar Nasıl Değerlendirilir?

Düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir sorusu, bilhassa yeni evlenen çiftler tarafından çok araştırılmaktadır. Peki düğün altınları yatırım amacıyla nasıl değerlendirilebilir? Bu konuda altın yatırımı yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

→ Altınları nakite çevirip faize yatırma,

→ Gram altın hesabı açarak bankaya yatırma,

→ Bankada kasa kiralayarak fiziki yatırım yapma,

→ Altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası almak

 

Gram Altın Olarak Yatırım Yapmak

Altın nasıl değerlendirilir, altın ile nasıl para kazanılır sorusuna cevap arayan küçük ve orta düzeyde birikim sahibi bireyler, çoğu zaman fiziki altın yatırımının en doğru seçenek olduğunu düşünmekte ve altın birikimlerini yastık altında yapmaktadır. Fakat bu yöntem, altınla para kazanmak isteyenler için ve hatta para kazanma düşüncesi olmayıp sadece gelecek kaygısı adına birikim yapmak isteyenler için oldukça riskli ve kazançsız bir yoldur. Evde altın biriktirmenin en büyük riski, olası hırsızlık vb. durumlarda tüm birikimin bir anda hiç olmasıdır. Kazanç açısından ise kuyumcular vasıtasıyla yapılacak bozdurma işlemlerinde nispeten daha düşük tutarlarda kâr sunmasıdır. O halde altınla para kazanmak ya da altın yatırımı yapmak için en ideal yöntem nedir? Bu konuda vereceğimiz cevap, gram altın yatırımıdır. Yani altınlarımızı gram altın olarak banka hesaplarımızda tutmak… Peki fiziki altınlarımızı nasıl gram altına çevirip banka hesabımızda saklayabiliriz?

 

İşte Size Bir Seçenek; Bankalardaki Altın Günleri

Banka kelimesinden huylananlar vardır illaki aramızda. Ama burada esas aldığımız nokta, altın yatırımında kazancı en üst seviyede tutmak ve yatırımı en güvenli hale getirmektir. Bankaların “Altın Günleri” adı altında başlattıkları süreçle birlikte, elimizdeki kayda değer altın yatırımlarımızı daha yüksek kazançla değerlendirme şansını elde edebiliriz. Bu şekilde hem altınlarımızı daha güvenli şekilde muhafaza etmiş oluruz hem de anlık müdahale şansı elde ederek altın yatırımından para kazanmak kolaylaşır.

Okudunuz Mu?  Dolar Kuru 2 TL’nin Altına Düşecek Mi?

 

Banka Altın Günleri’nde Süreç Nasıl İşliyor ?

Birçok banka “Altın Günleri” kapsamında bireylerin elindeki fiziki altını değerlendirebilmesine imkan tanıyor. Her ay belli bir takvim üzerinden düzenlenen altın günlerinde, kişilerin elindeki fiziki altınlar bankaların altın ekspertizleri tarafından 24 ayar altın cinsinden hesaplanıyor. 24 ayar altın cinsinden hesaplanan altınların değeri, kişilerin talebine göre isterlerse o günkü has gram altın fiyatları üzerinden nakit olarak veriliyor ya da banka altın hesabı açılarak ilgili altın miktarı bu hesaba aktarılıyor.

(Not: 10 gram 22 ayar altın içinde 0,84 gram alaşım vardır. Has altın miktarı da 9,16 gram kadardır)

Altın yatırımı yaparak para kazanmak mümkün mü? Okumak için TIKLAYIN

 

Altınlarımızı Neden Bankada Bozdurmalıyız?

-Çoğu kuyumcuda belli bir miktar üzerinde bozdurma işlemi yapmak kolay ve hızlı olmuyor. Çünkü ellerinde yeterli nakit para olmayabiliyor.

-Kuyumcularda bozdurma işlemi yaparken gelen diğer müşteriler, hesaplamalar vs. derken ortamda her şey birbirine giriyor. Sağlıklı ve güvenilir bir işlem düzeni kurmak zorlaşıyor.

-En en önemlisi ise bankalarda, kuyumculara göre çok daha kazançlı bir şekilde altın yatırımlarımızı değerlendirmiş oluyoruz. Net bir rakamsal değer veremesek de 100 gramlık bir altın bozdurma işleminde, kuyumculara oranla bankalarda 250-500 tl arası daha kazançlı çıkabiliyoruz.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp, genel bir değerlendirme içermektedir. Yatırımcılar olarak gerekli kıyaslamaları bizzat kendiniz yapmalısın. Bu şekilde doğru yatırım için gerekli olan tercihleri bizzat analiz ederek tespit etmiş olursunuz.

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

17 Responses

 1. Mehmet dedi ki:

  Valla olsaydı değerlendirirdik bir şekilde ama bizim 7 sülale züürt maalesef :(:)

 2. gülten Özdemir dedi ki:

  canım aktınım olmadığı içinde çok ilgilenmiyorum altını olan düşünsün nasıl değerlendireceğini.Yüreğine ve kalemine sağlık yinede bilgim olsun diye de okudum baştan aşağı.Sevgiler

 3. Ayhan dedi ki:

  Altın paranın değer kaybetmemesi için önemli bir etken gerçekten.

 4. ilkay dedi ki:

  Altın ve doları kontrol etmekte olan, uzun süredir altın fiyatlarını baskılayan küresel elitler altını düşürebildikleri kadar düşürürler

 5. Bilal Can dedi ki:

  çok güzel bir konu olmuş. bizim Türk milletinin yastık altının maşaallahı vardır

 6. Mustafa dedi ki:

  Yastık altı dedin mi orada bi duracaksın zaten. Türk insanı bankalara güvenmediği kadar yastık altına güvenir.

 7. keşke altınım olsaydı nasıl değerlendireceğimi düşünseydim 🙂

 8. Tekin Gezer dedi ki:

  Olduğunda değerlendirebilmek için faydalı yazı olmuş gerçi bu altın günleri kayıt dışındakileri kayıt almak adına yapılan bir şey gibi de geliyor bana ama daha iyi

 9. Pelin dedi ki:

  türk kadını olmak gibisi yok. yastıklarımızın altını değerlendirmeyi iyi biliriz. bu yazı çok güzel olmuş

 10. Cemal dedi ki:

  Altınınız varsa değerlendirmenin tam zamanı şuan bence.

 11. Buse dedi ki:

  Ben de önceden bazen paralarımı evde saklardım ama hiç güven olmuyor ki. Öğrenci evinden bahsediyorum.

 12. okan dedi ki:

  En iyi yatirim araci olan altini gramaltin alarak degerlendirebilirsiniz isciligi az alim satimi kolaydir

 13. Birgül dedi ki:

  Altını olanlar için güzel bilgiler.

 14. Yılmaz dedi ki:

  Şu anda tam altın değerlendirme zamanı dicem ama millet geç kaldı. 8-9 ay önce alanlar varsa şanslılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir