Ekonomi 

Yastıkaltı Altınlarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Ülkemizde yastık altında bulundurulan fiziki altın büyüklüğünün 100 milyar dolara yakın bir seviyede olduğu tahmin ediliyor. Peki yastıkaltı altın olarak tabir edilen ve fiziki altın birikimi yoluyla yapılan yatırımdan kazanç elde edilebilir mi? Bu yazımızda, yastıkaltı altınlar nasıl değerlendirilir sorusunu yorumlayacağız.

 

Yastıkaltı Altınlar Nasıl Değerlendirilir?

Kimimiz bilmediğinden kimimiz ise daha doğru bir yatırım olduğunu düşünerek, yatırım amaçlı altın birikimini fiziki şekilde yapmaktadır. Yani yastıkaltı olarak adlandırdığımız şekilde evde fiziki altın biriktirerek yatırım yapmaya çalışmaktadır. Fakat bu şekilde yapılan fiziki altın yatırımı çeşitli riskleri barındırmakla birlikte kazanç olarak da çok tatminkar olmayacaktır. Peki bu durumda yastıkaltı altınları nasıl değerlendirebiliriz?

Altın yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okumak için TIKLAYIN

İşte Size Bir Seçenek; Bankalardaki Altın Günleri

Banka kelimesinden huylananlar vardır illaki aramızda. Ama burada esas aldığımız nokta, altın yatırımında kazancı en üst seviyede tutmaktır. Haliyle bu seçeneği asla gözardı etmemeliyiz. Bankaların “Altın Günleri” adı altında başlattıkları süreçle birlikte, elimizdeki kayda değer altın yatırımlarımızı daha yüksek kazançla değerlendirme şansını elde edebiliriz. Bu şekilde hem altınlarımızı daha güvenli şekilde muhafaza etmiş oluruz hem de anlık müdahale şansı elde ederek altın yatırımından para kazanmak kolaylaşır.

 

Banka Altın Günleri’nde Süreç Nasıl İşliyor ?

Birçok banka “Altın Günleri” kapsamında bireylerin elindeki fiziki altını değerlendirebilmesine imkan tanıyor. Her ay belli bir takvim üzerinden düzenlenen altın günlerinde, kişilerin elindeki fiziki altınlar bankaların altın ekspertizleri tarafından 24 ayar altın cinsinden hesaplanıyor. 24 ayar altın cinsinden hesaplanan altınların değeri, kişilerin talebine göre isterlerse o günkü has gram altın fiyatları üzerinden nakit olarak veriliyor ya da banka altın hesabı açılarak ilgili altın miktarı bu hesaba aktarılıyor.

(Not: 10 gram 22 ayar altın içinde 0,84 gram alaşım vardır. Has altın miktarı da 9,16 gram kadardır)

Altın yatırımı yaparak para kazanmak mümkün mü? Okumak için TIKLAYIN

 

Altınlarımızı Neden Bankada Bozdurmalıyız?

-Çoğu kuyumcuda belli bir miktar üzerinde bozdurma işlemi yapmak mümkün olmuyor. Çünkü ellerinde yeterli nakit para olmuyor.

-İşlem sırasında gelen diğer müşteriler, hesaplamalar vs. derken ortamda herşey birbirine giriyor. Sağlıklı bir işlem düzeni kurmak zorlaşıyor.

-En en önemlisi ise kuyumculara göre çok daha kazançlı bir şekilde altın yatırımlarımızı değerlendirmiş oluyoruz. Net bir rakamsal değer veremesek de 100 gramlık bir altın bozdurma işleminde, kuyumculara oranla bankalarda 250-500 tl arası daha kazançlı çıkabiliyoruz.

 

↓ Diğer Faydalı Yazıları da Okuyabilirsiniz ↓

17 Thoughts to “Yastıkaltı Altınlarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?”

 1. Mehmet

  Valla olsaydı değerlendirirdik bir şekilde ama bizim 7 sülale züürt maalesef :(:)

 2. canım aktınım olmadığı içinde çok ilgilenmiyorum altını olan düşünsün nasıl değerlendireceğini.Yüreğine ve kalemine sağlık yinede bilgim olsun diye de okudum baştan aşağı.Sevgiler

  1. Çok teşekkür ederim, saygılar.

 3. Ayhan

  Altın paranın değer kaybetmemesi için önemli bir etken gerçekten.

 4. ilkay

  Altın ve doları kontrol etmekte olan, uzun süredir altın fiyatlarını baskılayan küresel elitler altını düşürebildikleri kadar düşürürler

 5. Bilal Can

  çok güzel bir konu olmuş. bizim Türk milletinin yastık altının maşaallahı vardır

 6. Mustafa

  Yastık altı dedin mi orada bi duracaksın zaten. Türk insanı bankalara güvenmediği kadar yastık altına güvenir.

  1. Yastıkaltı devri maalesef eskide kaldı. Yastıkaltında altın saklamak, açık kalmış tüpün etrafında çakmakla dolaşmak gibi bişey…

 7. keşke altınım olsaydı nasıl değerlendireceğimi düşünseydim 🙂

 8. Tekin Gezer

  Olduğunda değerlendirebilmek için faydalı yazı olmuş gerçi bu altın günleri kayıt dışındakileri kayıt almak adına yapılan bir şey gibi de geliyor bana ama daha iyi

 9. Pelin

  türk kadını olmak gibisi yok. yastıklarımızın altını değerlendirmeyi iyi biliriz. bu yazı çok güzel olmuş

 10. Cemal

  Altınınız varsa değerlendirmenin tam zamanı şuan bence.

 11. Buse

  Ben de önceden bazen paralarımı evde saklardım ama hiç güven olmuyor ki. Öğrenci evinden bahsediyorum.

 12. En iyi yatirim araci olan altini gramaltin alarak degerlendirebilirsiniz isciligi az alim satimi kolaydir

 13. Altını olanlar için güzel bilgiler.

 14. Şu anda tam altın değerlendirme zamanı dicem ama millet geç kaldı. 8-9 ay önce alanlar varsa şanslılar

Leave a Comment