Yazılı ve Görsel Medyada Abartılı Haber Başlıkları

petek temizliği

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok işimizi internet dünyası üzerinden halleder olduk. Alışverişlerden tutun da banka işlemlerine, iş aramaktan tutun da gündemi takip etmeye varana dek nerdeyse tüm işlemlerde kullanıyoruz interneti… Bilgi akışı o kadar hızlı ki gördüğümüzün, okuduğumuzun doğruluğunu yanlışlığını tespit edemeden üstüne farklı bilgiler ekleniyor. Bunun neticesinde de “Bilgi Kirliliği” dediğimiz olgu gerçekleşiyor. Gündelik haberleri internetteki medya organlarından takip edenler, önemsediği her haber başlığını heyecanla tıklıyor ama haber içeriğinde başlıkta kastedilen bilgiyi bir türlü bulamıyor. Peki neden? Çünkü bu haber siteleri haberini okutmak, hit sağlamak, daha çok ziyaretçi sağlamak için okuyucuyu teşvik edici, abartılı haber başlıkları atıyorlar. Bazen öyle başlıklar atılıyor ki şahsen ben bile haberin gerçekleşmemiş bir olay olduğunu bilmeme rağmen tıklama gereksinimi hissediyorum acaba! diyerekten…

 

Abartılı Haber Başlıkları Örnekleri

 


Başlık 1 :

Milyonlarca Kişinin Maaşına Fazla Ödeme

 

Şimdi size soruyorum; bu başlığı okuduğunuzda içerik olarak ne beklerdiniz ?

 

a) Hatayla veya bilerek maaşlara ekstradan bir ödeme yapıldığını…

b) Maaşlara zam yapıldığını…

c) Hiçbirini…

 

Sanırsam birçoğunuz a şıkkını ve bir kısmınız da b şıkkını söyledi. Ama hiçbiriniz bilemediniz. Başlık ile nerdeyse sıfır alakalı bir haber içeriği girilmiş. Bir okuyucu olarak sıyırmamak ne derece mümkün sizce?

 

 

Başlık 2 :

Milyonlarca Emekliye Maaş Müjdesi !

 

Öyle klasikleşmiş ve öylesine abartı dolu bir başlık ki… Herhalde hepiniz bu başlıkta bir habere rastlamışsınızdır. Az buçuk sistemin farkında olan, haberin kayda değer bir önem arz etmediğini biliyordur ama gene de dürtüklenir ve haberin içeriğine bakma gereksinimi duyar. Böyle bir haber başlığını görünce sizce hangi emekli heyecanlanmaz? Evet, herkeste bir heyecan oluşur ve ne yazık ki boş bir heyecan. Haberin detaylarına baktığımızda her yıl rutin olarak gerçekleştirilen bayram öncesi erken maaş ödemesi olduğunu fark ederiz.

 

 

Özellikle ekonomi eksenli lüzumsuz, abartı dolu haber başlıklarından birkaç tanesini daha huzurlarınıza sunmak isterim

 

DOLAR ŞAHA KALKTI !

FİYATLAR YERLE BİR OLDU !

ALTIN UÇUŞA GEÇTİ !

MİLYONLARCA ÇALIŞANA MÜJDE !

EMEKLİLERE 3 ZAM BİRDEN !

BORSA TEPETAKLAK OLDU !

 

Gördüğünüz gibi internet medyası abartıda sınır tanımıyor. Reyting uğruna aşırı abartılı haber başlıkları atılıyor. Siz siz olun haber okurken çabuk gaza gelmeyin. Başlıklara aldanıp da sevinç veya üzüntü sergilemeyin. Sakince haberin içeriğine girip satırlara göz gezdirin. Eminim birkaç cümle okuduktan sonra sayfayı kapatıp diğer haberlere geçeceksiniz. Umarım bu tarz habercilik anlayışı sergileyenler sektörde tutunamaz.

7 Comments

Add a Comment
  1. Güzel bir haber müjde gerekli emekliler onlar hak ediyor daha çok çalışma yapılması gerek

  2. çok doğru bir konuya temas etmişsiniz ben haberci olduğum halde acaba buda nerden çıktı gözden kacan birşeymi dediğim oluyor ama sayfayı açmam ile kapamamda bir oluyor

  3. amaç tabiki okuyucu çekmek bu reklam tuzağı gibi düşünebilirsiniz başlık çok önemli haberler için

  4. abartılı başlıklar ve yalan haberler artık hayatın vazgeçilmezi oldu sanki. dur demek gerekiyor artık

  5. Acayip rahatsız edici oluyorlar hemde. Hiç birini okumuyorum, siteye kullanıcı çekmek için atılan başlıklar. Yakında buna da bir kanun gelir, gelmeli.

  6. Hiç tasvip etmesem de günümüzde internet sitelerinin başlıkları makalenin, yani o ürünün ambalajı durumunda

  7. bu aralar abartı işi iyice azıya aldılar öyle şeyler varki pes valla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir