Yemek Bozuklukları Nedenleri?

petek temizliği

İnsan yaşamının sürdürülebilmesi için yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Fakat günümüzde kitle iletişim araçları ve oyuncaklar aracılığıyla bir güzellik algısı dayatılmaktadır. Bu durumun sonucu olarak kendi bedenleriyle uğraşma potansiyeli oldukça fazla olan gençler şok diyetler yaparak dayatılan güzellik algısına ulaşamaya çalışmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösterdi ki günden güne artan yeme bozukluklarının nedeni de dayatılan bu güzellik algısıdır.

 

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme Bozuklukları anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve aşırı yemek yeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Anoreksiya nervoza hastaları yiyecek alımını büyük oranda azaltırlar. Neredeyse hiçbir şey yemeyen hastalar, egzersiz yaparak zayıflama sürecini hızlandırmaya çalışırlar. Bulimiya nevroza da ise hastalar aşırı yeme ataklarından sonra yediklerini kusarak çıkartmaya çalışırlar. Bulimiya nevrozada da amaç zayıf bir bedene sahip olmaktır.

 

 

Yeme Bozuklukları Belirtileri

>Aşırı kilo kaybı ve halsizlik
>Sık sık egzersiz yapmak
>Sık sık üşüme ve baş ağrısı yaşamak.
>Depresyon ve huzursuzluk.
>Sürekli kendini şişman hissetmek.
>Kilo vermek için kusmaya çalışmak.
>Zayıflamak için ilaç kullanmak.
Bulimik hastalarda ciddi bir kilo kaybı söz konusu değil ise hayati tehlikenin ortaya çıkması düşük bir ihtimaldir. Bulimiya nevroza yeme bozuklukları olan hastalarda halsizlik ve mide problemleri mide genişlemesi ve yemek borusu zedelenmesi meydana gelebilmektedir. Fakat anoreksiya nevroza hastaları neredeyse hiç yemek yemedikleri için ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Anoreksiya nevroza, ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi çok daha ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

 

Yeme Bozuklukları Tedavisi

Yeme bozuklukları tedavi süreci, psikiyatri uzmanı ve hastanın durumuna bağlı olarak bir dâhiliye doktoru ile birlikte yönetilmelidir. Çünkü yeme bozuklukları psikolojik olduğu kadar fiziksel bir rahatsızlıktır. Yeme bozuklukları olan hastada aşırı ve hızlı kilo kaybı ve sürekli kusma söz konusu ise hastanede yatar tedavi gerekebilir. Yeme bozuklukları, hastada fiziksel olarak bir tahribata neden olmadıysa psikoterapi ve ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Tedavinin istenilen sonucu verebilmesi için doktor seçimi de oldukça önemlidir. Madalyon psikiyatri kliniğini, uzman hekim kadrosuyla tedavi için tercih edebileceğiniz psikiyatri kliniklerinin başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir