Yeni Başlayan Düz Memur Maaşı Ne kadar? (2015 Temmuz)

Yeni Başlayan Memurlar Ne kadar Maaş Alacak ?

petek temizliği

Yazıyı yazmaya başladığım sırada Haziran ayına ait enflasyon rakamlarının açıklanmasına yarım saat kadar bir süre kalmıştı.  Düz memurluk için KPSS’ye girmiş, atanmış veya yakın zamanda atanacak olan adayları da bilgilendirmek adına enflasyon farkı da dahil olmak üzere 2015 Temmuz ayından itibaren Lisans,Önlisans ve Lise seviyesinden düz memur olan arkadaşların aşağı yukarı kaç tl düz memur maaşı alarak memuriyete başlayacaklarını yazacağım.

 

Memurlar için getirilen toplu sözleşme süreci sonrası 2013 yılında yapılan sözleşmeyle 2014-2015 yılında memurların alacağı zam oranı belirlenmişti. Sözleşmeye göre 2015 yılında memura 6’şar aylık dönemlerde %3+%3 zam ve enflasyonun bu rakamları aşması durumunda aradaki farkın verilmesi kararlaştırılmıştı. 2015 yılındaki enflasyonda son duruma bakacak olursak yılın ilk 5 ayında %5,30’luk bir seviyede olduğunu görüyoruz. Bu da %3’lük zamın yanısıra %2,30 luk bir ek zam daha yapılacağına işaret ediyordu. Bu satırları yazdığımda 6. ay olan hazirana ait enflasyon verileri henüz açıklanmadığı için düz memur maaşı hesaplamasını tamamlayamadım. O yüzden yarım saat beklemeye geçip tekrar yazıma devam edeceğim.

 

Ve döndüm tekrar ama ne dönüş, tam bir şok içindeyim. Haziran ayı enflasyon rakamları eksi değerlerde çıktı. Doların bu yüksek fiyatına, pahalılığın bu seviyesine rağmen haziran enflasyonu -0,51 olarak gerçekleşti. Bu şartlar altında tüm memurların alacağı temmuz zammı, enflasyon farkı da dahil olmak üzere % 4,76 olarak gerçekleşti.

 

Yeni Başlayan Memurlar Ne kadar Maaş Alacak ?
Yeni Başlayan Memurlar Ne kadar Maaş Alacak ?

 

Yeni atanan memurların en çok merak ettiği konuların başında alacakları maaş miktarı gelmektedir.Temmuz zammı doğrultusunda bekar düz memur maaşı, %4,76’lık zam ile birlikte ne kadar olacak inceleyelim.

 

 • Yeni Başlayan Lisans Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2015 itibariyle, 2075 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Önlisans Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2015 itibariyle, 2070 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Lise Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2015 itibariyle, 2060 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Eğer ki V.H.K.İ. olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 37 tl daha fazla maaş alırsınız.
 • Eğer ki Bilgisayar İşletmeni olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 51 tl daha fazla maaş alırsınız.

Yeni Başlayan düz memur maaşı

Ağustos ayında, 2016-2017 yıllarındaki zam ve diğer haklar konusunda 2015 toplu sözleşme görüşmelerine başlanacaktır. Umarım tüm memurlar için güzel kazanımlar olur. Sadece atanma ve yerleşme sürecinde değil daha sonrasında da özellikle mali haklar konusundaki bilgilendirmelerim devam edecektir. Hepinizi selamlıyorum, hoşçakalın.

Okudunuz Mu?  Milli Savunma Bakanlığı 130 Adet Personel Alıyor

 

20 thoughts on “Yeni Başlayan Düz Memur Maaşı Ne kadar? (2015 Temmuz)

 1. Açıkça ben parasında değilim. Yeterki memur olayım. Hatta bankaya bile razıyım yani. Ama çalışayım ve gelirim olsun.

 2. Memur olmak için sınavlarla uğraş. Araya adamlar sok sonra az maaşa memur ol. İşin tuhaf tarafı bu maaşları görüp memur olmak ister insanlar sonrada paramız yetmiyor diye eyleme giderler

 3. Abi keşke atansak da maaşa bakması kalsa. İnşallah atanıcağız allahın izniyle. Olacak başka yolu yok. Ki maaşlar da gayet iyi. Bekar biri geçinebilir.

 4. 18 yaşındayım _ kpss ye girip 88 aldım. Arapça ve İngilizce (B -C düzeyi ) yabancı dilim var. Lise Mezunuyum. Üniversitesiyide kazandım. Üniversite’den sonra o puanla atansam ya da hem uni okuyup hem çalışma imkânım var mı ?

  1. Üniversite hangi bölümü kazandınız? Hangi liseden mezunsunuz? Hem okuyup hem de memurluk yapabilirsiniz ama aynı ilde olmanız avantajlı olacaktır. Burada asıl inisiyatif atandığınız kurumun müdüründe.

   1. Marmara Hukuk kazandım. İmam hatip den mezunum. İstanbulda hem okuyup hem çalışmak olabilir mi sizce ? Haftasonu memurluğu var mi ? Büyük ihtimal vhki çıkar memur olarak . MEB onaylı sertifika var çünkü.

    1. 88 puan ile istanbul’da lise düzeyinden memurluğa atanmak zor görünüyor. Halihazırda lise düzeyinden alım çok ama çok az. Sertifika ayırt edici bir nokta değil çünkü nerdeyse tüm adaylarda var. Bu arada hukuk bölümünüz hayırlı olsun. Kamuya avukat olarak girebilirsiniz. Kpss konusunda tabanınız var görünüyor.

     1. Kamuya avukat olarak üniversiteden mezun olduktan sonra mı gireceğim ? 5 yıl boyunca sadece üniversite okumak istemiyorum çalışmak ta istiyorum. Okuldan eve evden okula hayatı yaşamak istemiyorum.

     2. Siz yine de atamaları takip edin hocam. Sizin puanınız hem kritik seviyede hem de bulunduğunuz ilde memurluk istiyorsunuz. Bunların ikisinin bir arada olması büyük şans…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir