Yeni Başlayan Düz Memur Maaşı Ne kadar? (2015 Temmuz)

Yeni Başlayan Düz Memur Maaşı Ne kadar? (2015 Temmuz)

3 Temmuz 2015 20 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Yazıyı yazmaya başladığım sırada Haziran ayına ait enflasyon rakamlarının açıklanmasına yarım saat kadar bir süre kalmıştı.  Düz memurluk için KPSS’ye girmiş, atanmış veya yakın zamanda atanacak olan adayları da bilgilendirmek adına enflasyon farkı da dahil olmak üzere 2015 Temmuz ayından itibaren Lisans,Önlisans ve Lise seviyesinden düz memur olan arkadaşların aşağı yukarı kaç tl düz memur maaşı alarak memuriyete başlayacaklarını yazacağım.

 

Memurlar için getirilen toplu sözleşme süreci sonrası 2013 yılında yapılan sözleşmeyle 2014-2015 yılında memurların alacağı zam oranı belirlenmişti. Sözleşmeye göre 2015 yılında memura 6’şar aylık dönemlerde %3+%3 zam ve enflasyonun bu rakamları aşması durumunda aradaki farkın verilmesi kararlaştırılmıştı. 2015 yılındaki enflasyonda son duruma bakacak olursak yılın ilk 5 ayında %5,30’luk bir seviyede olduğunu görüyoruz. Bu da %3’lük zamın yanısıra %2,30 luk bir ek zam daha yapılacağına işaret ediyordu. Bu satırları yazdığımda 6. ay olan hazirana ait enflasyon verileri henüz açıklanmadığı için düz memur maaşı hesaplamasını tamamlayamadım. O yüzden yarım saat beklemeye geçip tekrar yazıma devam edeceğim.

 

Ve döndüm tekrar ama ne dönüş, tam bir şok içindeyim. Haziran ayı enflasyon rakamları eksi değerlerde çıktı. Doların bu yüksek fiyatına, pahalılığın bu seviyesine rağmen haziran enflasyonu -0,51 olarak gerçekleşti. Bu şartlar altında tüm memurların alacağı temmuz zammı, enflasyon farkı da dahil olmak üzere % 4,76 olarak gerçekleşti.

 

Yeni Başlayan Memurlar Ne kadar Maaş Alacak ?

Yeni Başlayan Memurlar Ne kadar Maaş Alacak ?

 

Yeni atanan memurların en çok merak ettiği konuların başında alacakları maaş miktarı gelmektedir.Temmuz zammı doğrultusunda bekar düz memur maaşı, %4,76’lık zam ile birlikte ne kadar olacak inceleyelim.

 

  • Yeni Başlayan Lisans Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2015 itibariyle, 2075 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
  • Yeni Başlayan Önlisans Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2015 itibariyle, 2070 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
  • Yeni Başlayan Lise Mezunu Memur Maaşı: 15 Temmuz 2015 itibariyle, 2060 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
  • Eğer ki V.H.K.İ. olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 37 tl daha fazla maaş alırsınız.
  • Eğer ki Bilgisayar İşletmeni olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 51 tl daha fazla maaş alırsınız.

Yeni Başlayan düz memur maaşı

Ağustos ayında, 2016-2017 yıllarındaki zam ve diğer haklar konusunda 2015 toplu sözleşme görüşmelerine başlanacaktır. Umarım tüm memurlar için güzel kazanımlar olur. Sadece atanma ve yerleşme sürecinde değil daha sonrasında da özellikle mali haklar konusundaki bilgilendirmelerim devam edecektir. Hepinizi selamlıyorum, hoşçakalın.