Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

petek temizliği

Yeni doğan çocuk parası ödemesi ülkemizde iki kurum tarafından yapılmaktadır. Bunlardan birisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı diğeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Her iki kamu kurumu da kendi mevzuatına göre farklı bir isim altında ve farklı mevzuat şartlarına istinaden bu ödemeleri yapmaktadır. Peki yeni doğan çocuk parası ne kadar ve hangi şartlara göre verilmektedir.

 

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Yeni doğan çocuk parası ne kadar ödeniyor sorusu kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Hangi kurum ne kadar çocuk parası ödüyor, sizlerle paylaşalım.


 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yeni Doğan Çocuk Parası ne kadar?

05 Mayıs 2015 tarihinde çıkarılan bir düzenlemeyle bu tarihten itibaren her yeni doğan çocuk için Aile Bakanlığınca Doğum Yardımı adı altında çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler şu şekildedir;

(1.) Birinci çocuk için 300 TL

(2.) İkinci çocuk için 400 TL

(3.) Üçüncü çocuk için 600 TL

 

SGK Yeni Doğan Çocuk Parası ne kadar?

Mevzuatta yer alan şartları sağlaması halinde SGK tarafından da her yeni doğan çocuk için Emzirme Ödemesi(Süt Parası) adı altında ödeme yapılmaktadır. Ödemeler şu şekildedir;

→ 2018 itibariyle her yeni doğan çocuk için 149,5 TL

 

Yeni Doğan Çocuk Parası Alma Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere çocuk parası hali hazırda iki kurum tarafından verilmektedir ve belli başlı şartlar dahilinde bu ödemeler yapılmaktadır. Peki kurumların öngördüğü çocuk parası alma şartları nelerdir, inceleyelim.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Parası Alma Şartları

Aile Bakanlığı çocuk parası alma şartlarını okumak için TIKLAYIN

 

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

SGK çocuk parası alma şartlarını okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir